20:02

10 sposobów by zachować świeżość kwiatów na dłużej.

Uwielbiam kwiaty przez cały rok, ale szczególnie wiosną chcę przyozdabiać mieszkanie pięknymi bukietami. Na pewno chcemy, by kwiaty jak najdłużej cieszyły nasze oko. Podpowiem Wam 10 sposobów, by kwiaty stały długo i nie traciły swojej piękności :)

1. Umieść kwiaty w dużym czystym naczyniu.
Zawsze wykorzystuj czyste naczynie aby zmniejszyć ryzyko pojawienia się bakterii i grzybów, które mogą szkodzić kwiatom. Ważne także wybierać wazony z szeroką szyjką aby nie uciskać zbytnio łodygi kwiatów.
2. Wstaw kwiaty do gorącej wody.
Temperatura wody powinna być ok. 43-44°C. Wazon z kwiatami należy umieścić do chłodnego miejsca na kilka godzin. Molekuły wody o wyższej temperaturze poruszają się w łodydze szybciej niż chłodne. Kwiat traci mniej wody ponieważ znajduje się w chłodnym pomieszczeniu i dzięki temu bukiet dłużej będzie świeży. Taki zabieg nazywa się „hartowaniem” kwiatów.
Jeśli nie chcesz robić „hartowania” to warto wstawić kwiaty przynajmniej do letniej wody. Bardzo często wstawiamy kwiaty do zimnej wody, ale lepiej tak postępować z kwiatami z cebulkami. Ścięte kwiaty o wiele lepiej wchłaniają wodę o pokojowej temperaturze, niż zimną wodę.
3. Usuń dolne liście.
Żeby kwiaty stały dłużej należy usunąć wszystkie liście, które trafiają do wody. Liście, które znajdują się pod wodą bardzo szybko zaczynają gnić dając tym samym pożywkę dla bakterii, które z kolei mogą zaszkodzić całej roślinie.
4. Zmieniaj wodę.
Zmieniać wodę należy codziennie. Należy usuwać wszystkie śmiecie, jakie trafiły do wody. Pomoże to zminimalizować ryzyko rozwoju bakterii gnilnych w wodzie.
5. Obcinaj trzony kwiatów pod kątem.
Nie wolno zapominać o obcięciu wszystkich łodyg. Najlepiej to robić dobrze naostrzonym nożem pod kątem 45°. Tak kwiatom będzie łatwiej pochłaniać wodę. Najlepiej robić to bezpośrednio przed wstawieniem kwiatów do wody. Ale jeśli chodzi o róże, to najlepiej robić to pod wodą. Róża jest wyjątkowo czuła na pęcherzyki powietrza oraz bakterie, które utrudniają wchłanianie wody.
6. Poprzekłuwaj łodygi.
Jeśli mimo regularnej zmiany wody i podcinania łodyg kwiaty tracą świeżość można poprzekłuwać łodygi, by zwiększyć powierzchnię wchłaniania. Najlepiej to robić pod woda, by powietrze nie dostało się do środka łodygi.
7. Korzystaj z konserwantów dla kwiatów.
Konserwanty  dodawane do wody można kupić w sklepie lub kwiaciarni, a można przygotować samemu. Dzięki nim bukiet będzie długo pozostawał świeżym, a zawarte w konserwantach biocydy zapobiegają rozwojowi bakterii w wodzie.
Uniwersalnym przepisy na domowy konserwant jest mieszanka cytrynowej wody gazowanej i wybielacza. Wymieszaj 1 część napoju gazowanego z 3 częściami wody oraz dodaj kilka kropelek wybielacza, który powinien zabić wszelkie szkodliwe mikroorganizmy w wodzie. Jest to bardzo skuteczny środek, który faktycznie znacząco wydłuża żywotność kwiatów.
8. Chroń kwiaty przed słońcem, ciepłem i owocami.
Cięte kwiaty nie powinny być wystawiane na słońce oraz w bezpośredniej bliskości od grzejników. Także należy zadbać, aby w pobliżu nie było owoców. Sprawa w tym, że owoce wydzielają etylen – gaz, który przyśpiesza opadanie płatków.
9. Pozbywaj się zwiędłych kwiatów jak można najszybciej.Kwiaty, które już zaczęły więdnąć należy jak najszybciej wyrzucić. Chodzi tu o ten samem etylen, który jest wydzielany nie tylko przez owoce ale także i zwiędłe kwiaty.
10. Prawidłowo dobieraj kwiaty do bukietu.
Nie wszystkie kwiaty dobrze ze sobą sąsiadują. Na przykład cięte hiacynty i żonkile wydzielają szkodliwe substancje chemiczne, więc te kwiaty najlepiej stawiać do osobnego naczynia. Także lepiej rozdzielić róże i goździki.
Ile dni stał Wasz najwytrwalszy bukiet? Mój zdecydowany rekord to 15 dni i były to... róże! Czasem zdarzają się cuda! ;)

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Copyright © 2016 Stazyjka , Blogger