Pielęgnacja twarzy w kilku prostych krokach

Nasz tryb życia ma swoje odbicie na skórze – używki, niezdrowe, przetworzone jedzenie, nadmierna ekspozycja skóry na działanie czynników zewnętrznych czy zbyt słabe nawadnianie organizmu może prowadzić do przesuszenia i podrażnienia naskórka, a także do przedwczesnego starzenia się skóry. Podpowiadamy, w jaki sposób dbać o skórę w kilku prostych krokach!

Rodzaje skóry – charakterystyka i informacje

Aby wybrać optymalny sposób pielęgnacji skóry, warto przyjrzeć się charakterystycznym cechom naszej cery. Wyróżnia się trzy główne typy skóry twarzy: cerę suchą, tłustą oraz mieszaną.

  • Skóra sucha jest wrażliwa i delikatna. Zauważyć można częste powstawanie przesuszonych skórek w okolicy czoła, nosa i brody. Jest typ cery, który najbardziej narażony jest na przedwczesne starze się i występowanie drobnych zmarszczek mimicznych.
  • Skóra tłusta charakteryzuje się nadmierną produkcją sebum. Na skórze często występuje tłusty, oleisty film, który powoduje m.in. rozmazanie się makijażu. Skóra tłusta narażona jest na podrażnienia, a także infekcje bakteryjne – duża ilość tłustego sebum sprawia, że na skórze panują idealne warunki do rozwoju bakterii. Częstym problemem jest także występowanie trądziku i różnych niedoskonałości skóry.
  • Skóra mieszana jest najbardziej problematyczna. Jej cechą charakterystyczną jest występowanie dwóch skrajnych typów cery. Okolice nosa, ust i czoła wydzielają dużą ilość sebum. Równocześnie krańcowe części twarzy mogą być przesuszone.

Krok pierwszy – oczyszczanie

Każda skóra – bez względu na jej rodzaj – wymaga codziennego, dokładnego oczyszczania. Warto wybierać delikatne, naturalne kosmetyki, które produkowane są na bazie składników i esencji roślinnych. Rano zaleca się korzystanie z pianek i płynów micelarnych, które pozwalają na pozbycie się drobnych zanieczyszczeń, potu i sebum. Wieczorem zaś wykorzystać można olejki, które doskonale radzą sobie z trudnym do zmycia, wodoodpornym makijażem. Warto również regularnie wykonywać peelingi twarzy, które pozwalają na pozbycie się zrogowaciałego naskórka, co niezwykle ważne jest przy występowaniu przesuszeń skóry. Posiadaczki cery bardzo wrażliwej powinny jednak zrezygnować z wykonywania peelingów ziarnistych, które mogą powodować podrażnienia.

Krok drugi – nawilżanie i ochrona skóry

Wybranie odpowiednich kosmetyków nawilżających jest kluczowe dla utrzymania dobrej kondycji skóry. Osoby, których problemem jest nadmierna produkcja sebum, powinny wybierać lekkie, delikatne kremy, które nie obciążą tłustej już skóry. Świetnie sprawdzą się kosmetyki na bazie nawilżającego kwasu hialuronowego, wyciągi roślinne (z zielonej herbaty, aloesu, pokrzywy) oraz serum o lekkiej konsystencji.
W przypadku cery suchej, wrażliwej i skłonnej do podrażnień mechanicznych warto używać nieco bardziej odżywczych, gęstszych kosmetyków, które dodatkowo zapobiegają utracie wody. Do pielęgnacji skóry suchej doskonale nadają się różne olejki m.in. tsubaki, olejek arganowy czy olej ze słodkich migdałów.

Krok trzeci – wspomaganie skóry od wewnątrz

Pielęgnacja skóry to nie tylko dobrze dobrane kosmetyki i środki pielęgnujące. Aby kompleksowo zadbać o cerę należy przede wszystkim zadbać o zdrową dietę – duża ilość witamin i minerałów wzmacnia naskórek od wewnątrz, uelastycznia skórę, a nawet może hamować wydzielanie sebum. Warto zrezygnować z używek, dużej ilości cukru i soli oraz przetworzonego jedzenia, które mogą powodować niedoskonałości skórne oraz przedwczesne starzenie się naskórka.

Do problemów skórnych prowadzić może także niedobór niektórych witamin i minerałów. Szczególnie ważne są witaminy A oraz E, które razem tworzą tzw. witaminę młodości. Warto zwrócić uwagę na ilość witaminy C w diecie – witamina ta jest silnym antyoksydantem, który hamuje powstawanie zmarszczek. Na kondycję skóry wpływa również biotyna, a także kolagen (zawarty m.in. w białkach i tłuszczach zwierzęcych), którego główną rolą jest uelastycznienie naskórka.

Nasz styl życia zawsze odbija się na skórze. Zdrowa, urozmaicona dieta, aktywność fizyczna na świeżym powietrzu oraz regularne nawadnianie organizmu to z pewnością podstawa dbania o cerę. Warto jednak wybierać kosmetyki delikatne, naturalne i pozbawione sztucznych substancji zapachowych, które są odpowiednie dla typu skóry.